Skip to main content

"Wyrwana z piekła", bo ludzie dzielą się na dobrych i złych

Okładka książki Edmunda Szczesiaka pt. "Wyrwana z piekła" (Gdańsk, 2014)Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał obywatelstwo polskie Pani Ninie Wołkowej, poprzednio Nina Juszczenko, poprzednio Klara Gertruda Kosing, poprzednio Klara Gertruda Jutrzenka Trzebiatowska. Jedna kobieta? Tak. Przez ponad 70 lat tułaczego i tragicznego życia była Polką, żoną Niemca, bezpaństwowcem, Rosjanką poprzez małżeństwo i znów Polką dzięki staraniom rodziny i przyjaciół. Pani Gertruda chciała żyć i wygrała.

Z książki „Wyrwana z piekła” autorstwa Edmunda Szczesiaka (Wydawnictwo Oskar 2014) dowiadujemy się o prawdziwych i niezwykle tragicznych losach pani Gertrudy. W 1945 r. miała 20 lat i uciekała przed radzieckimi żołnierzami, bo niszczyli wszystko co było „germańskie” na Pomorzu. Niestety dostała się do niewoli i jako branka dotarła do Berlina. W czasie powrotu do domu została ponownie porwana. Wywieziono ją do Archangielska - pod eskortą i ze zmienionym nazwiskiem (bo niemieckie musiała ukryć, a polskie było za trudne do zapisania). Zamknęły się za Nią na 53 lata „wrota Arktyki”. To była moc i siła złych ludzi.

Oprócz reporterskich relacji z przebiegu poszukiwań informacji o losach pani Gertrudy w książce możemy przeczytać także kronikarskie wiadomości o Borowym Młynie na Kaszubach, a szczególnie ciekawe są dzieje ziemi Gochów; trochę o wywózkach Kaszubów na Syberię oraz powojenne starania o upamiętnienie tragicznych losów kaszubskich Sybiraków; trochę o Jakucji i pracy z tzw. „zekami” oraz o Archangielsku i ciężkim życiu w tym mieście. Autor skupił się w dużej mierze na przebiegu wydarzeń wokół starań o zaproszenie pani Trudy do Polski, co miało miejsce w roku 1989, o przyznanie Jej polskiego obywatelstwa oraz zapewnienie dobrej opieki. Nie stało się to szybko i łatwo, ale powiodło dzięki pomocy dobrych ludzi w Polsce i Rosji.

Książka jest niezwykle cenna i powinna trafić do lektur polecanych np. w ramach edukacji regionalnej. Napisana jest z kunsztem i wzbogacona wieloma fotografiami. Autor umiejętnie łączy wszystkie wątki i na tak niewielu stronach przekazuje cenną wiedzę.

Dzieje pani Trudy pokazują prawdę o czasach komunistycznych, kiedy nie można było mówić o tragicznych losach Kaszubów i Sybiraków. Życie pani Trudy jest kolejnym świadectwem, które zostało uratowane od zapomnienia. Losy pani Trudy są kolejnym przykładem zależności jednostki od wielkiej polityki, systemu i historii. A z drugiej strony, co jest niezwykle okrutne, Jej los zależał wyłącznie od decyzji zwykłych, złych ludzi.

Informacje o autorze: Edmund Szczesiak, gdański reportażysta, jest autorem czternastu książek, m.in.: „A może lubi pan walkę” (1979), „Znachor w bloku” (1987), „Wyspa jak marzenie” (1996), „Mała odyseja. Śladami Remusa” (1996), „Jasnowidz z Człuchowa” (1999), "Porwana" (1999), „Okno na wolność” (2005), „My, podziemni” (2006).

Promocja książki "Wyrwana z piekła"

Promocja książki "Wyrwana z piekła"

Promocja książki "Wyrwana z piekła"

Promocja książki "Wyrwana z piekła"

Facebook Comments Box