Skip to main content

Syberyjski Białystok: ostatni tydzień zbiórki funduszy na kościół. Odbudowa - latem 2019

Zbiórka środków na odbudowę spalonego kościoła w Białymstoku na Syberii potrwa do końca kwietnia 2019 r. Na koncie organizatorów jest już wystarczająca kwota na realizację budowy. Rekonstrukcja kaplicy ruszy latem br.

Do 30 kwietnia można wpłacać pieniądze na odbudowę polskiego kościoła w syberyjskim Białymstoku pod Tomskiem. Dzięki wsparciu z Polski i zagranicy, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę. Ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona na stworzenie miejsca rekreacji dla dzieci i młodzieży z wioski oraz dom modlitwy w Kriwoszejno, centrum rejonu. Organizatorem zbiórki jest parafia katolicka w Tomsku, prowadzona przez jezuitów, pod którą podlega Białystok.

- Jeszcze wiosną br. chcemy podpisać umowę z wykonawcą prac. Od tego momentu rozpocznie się przygotowywanie materiałów pod budowę nowego kościoła. – mówi o. Krzysztof Korolczuk SJ, odpowiedzialny za wioskę Białystok. Kiedy tylko ziemia rozmarznie – przypuszczalnie pod koniec maja - postawione zostaną fundamenty, a następnie drewniana konstrukcja z klejonych bali. Zakończenie prac planowane jest na późną jesień br.

Ostatecznie nowy kościół będzie drewnianym jednopiętrowym obiektem z wieżyczką. We wnętrzu zostanie wydzielona część modlitewna oraz zaplecze. Strych, oprócz funkcji magazynku, będzie pełnił latem rolę miejsca noclegowego. Konstrukcja nawiązywać będzie do pierwowzoru z początku XX w.

Kościół w Białymstoku na Syberii spłonął w kwietniu 2017 r., dwa dni po Wielkanocy. Przyczyną pożaru było spięcie elektryczne. Budynek został zbudowany w 1908 r. przez dobrowolnych polskich przesiedleńców (osadników) z wileńskiej, grodzieńskiej i siedleckiej guberni. Do 2017 r. był jednym z dwóch ostatnich, funkcjonujących drewnianych budynków sakralnych na Syberii, wybudowanych na początku XX w. przez Polaków.

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Kaniewska
Tel: +48 501321593
@: info@belostok-catholic.ru / kaniewska.aga@gmail.com
www: www.belostok-catholic.ru/pl
TT: @SBelostok
FB: https://www.facebook.com/syberyjskibialystok/

Facebook Comments Box