Skip to main content

Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie

Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie
Zbudowany przez Polaków w 1908 r.
Zniszczony przez pożar w 2017 r.
Zostanie odbudowany!
Dołożysz się?

W połowie kwietnia br., tuż po Wielkanocy, w polskiej wiosce Białystok na Syberii, spłonął ponad stuletni kościół. Budynek zbudowali w 1908 r. Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Była to jedyna tego typu kaplica w Zachodniej Syberii, która funkcjonowała nieprzerwanie przez niemal 25 lat.

5 czerwca br. rozpoczęła się zbiórka funduszy na odbudowę kościoła. Akcja nosi nazwę „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”. Organizatorem jest katolicka parafia w Tomsku w Rosji.

Historia

Polska wioska Białystok na Syberii została założona pod koniec XIX w. przez dobrowolnych przesiedleńców z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji trafili na podstawie reformy agrarnej Piotra Stołypina. W 1908 r. Polacy zbudowali tam drewniany kościół pw. św. Antoniego Padewskiego. W 1931 r. został on zamknięty przez władze sowieckie. W czasie II wojny światowej budynek świątyni przeznaczono na magazyn zboża, a od 1945 r. pełnił funkcję wiejskiego klubu. W latach 80. XX w. budynek opustoszał. W 1990 r., po raz pierwszy od 50 lat, do Białegostoku przyjechał ksiądz, jego wizyta stała się impulsem do odnowienia katolickiej społeczności. Budynek wrócił do jej rąk. Ponowne otwarcie kościoła, już po remoncie i poświęcenie świątyni, miało miejsce 13 czerwca 1998 r.

 – Dla polskiej ludności Białegostoku ten dom Boży stanowił materialny symbol więzi z przodkami i ich kulturą – mówi Agnieszka Kaniewska, wrocławianka, regularnie odwiedzająca wioskę.

W nocy z 18 na 19 kwietnia br., w niewyjaśnionych do tej pory okolicznościach, kościół spłonął. Pożar wybuchł około 4.00 rano, straż pożarna pojawiła się na miejscu o 4.25. Ogień ugaszono o 6.55. Niemal do końca trzymała się dzwonnica. Finalnie budynek spłonął doszczętnie. Zostały tylko ceglane fundamenty. Na miejscu znaleziono fragmenty dzwonu z napisem „Dziewica Maria” i srebrnego krzyża, który stał w centralnej części ołtarza.

Przyczyny pożogi nie są znane. Pracownicy straży pożarnej sugerują dwa warianty: zwarcie elektryczne lub podpalenie, jako zatarcie śladów po kradzieży. W kościele, z wartościowych rzeczy, znajdowała się ikona św. Antoniego Padewskiego z XVIII w., srebrny kielich i krzyż.

 – Społeczność Białegostoku oraz tomska parafia, pod której opieką znajduje się wioska, rozpoczynają zbiórkę funduszy na odbudowanie domu modlitwy, a przede wszystkim na symboliczne odtworzenie miejsca przez ponad 100 lat związanego z Polską – podkreśla Wojciech Ziółek SJ, przełożony jezuitów w Tomsku. Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie: www.belostok-catholic.ru.

SYBERYJSKI BIAŁYSTOK
ZMARTWYCHWSTANIE”
Zbiórka funduszy na odbudowę
kościoła w Białymstoku, na Syberii
Strona internetowa przedsięwzięcia:
www.belostok-catholic.ru

 

DANE KONTAKTOWE:
e-mail: info@belostok-catholic.ru

ORGANIZATOR:
Parafia rzymsko-katolicka pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku, Rosja.p

Przełożonym wspólnoty jezuitów jest – Wojciech Ziółek SJ.
e-mail: wziolek@yahoo.es

WSPARCIE:
Fundusze można wpłacać w PLN, EUR, USD, GBP. Rachunek w PLN:

BIURO MISYJNE
64 2030 0045 1110 0000 0101 8520
Prowincja Wielkopolsko-Mazowiecka Towarzystwa Jezusowego
Biuro Misyjne Bank BGŻ BNP Paribas
Ul. Narbutta 21, 02-536 Warszawa

Facebook Comments Box