Skip to main content

Barbara Siedlecka, Pamiętam

Barbara SiedleckaWspomnienia Barbary Siedleckiej z domu Młynarek

Moje rodzinne miasto Pińsk. Tam spędziłam pierwsze szczęśliwe lata dzieciństwa. Ryszard Kapuściński pisał tak: Wyruszając z małego drewnianego Pińska, można było opłynąć świat. Rzeczywiście rozbudowany system wodny rzek i kanałów, stanowił doskonałe połączenie z morzem Czarnym i Bałtykiem.  To nieco senne, kresowe miasteczko, przycupnięte na obu brzegach rzeki Piny, było stolicą Polesia, krainy pięknej, co tajemniczej i trochę posępnej. Rozległe bagna i moczary porośnięte wiekową puszczą, przecinały pajęczą siecią liczne cieki wodne.  Nad niezamarzającymi nawet zimą mokradłami, unosiły się zazwyczaj kłęby pary. Dziewicza przyroda nietknięta ręką człowieka, z unikalną roślinnością, rzadkimi okazami ptaków, to właśnie Polesie.

Ton Pińskowi nadawały stacjonujące tam dwa duże garnizony wojskowe. Rzeczna Flotylla Marynarki Wojennej i 84 Poleski Pułk Piechoty. W tym ostatnim służył mój Ojciec. Mieszkaliśmy na terenie koszar w pięknym suchym, sosnowym lesie. Pamiętam żywiczny zapach rozgrzanych słońcem sosen. Pińsk pamiętam dobrze od 1939r. Wcześniej wszystko zostało zasnute mgiełką niepamięci. Pozostały tylko pojedyncze, nieliczne obrazy. A to powrót z jakiejś wielkiej wystawy. Ojciec niesie mnie na barana. Niedzielne obiadki u dziadków, radość z białej, haftowanej w niebieskie kwiatki sukieneczki. Smak placków ziemniaczanych smażonych przez babcię. Dlaczego właśnie placki? Ostatnie dni pokoju.  Wyczuwam atmosferę zdenerwowania i zagrożenia, ale i optymizmu, że jakoś to będzie. Przecież jesteśmy zwarci i gotowi. Nie oddamy nawet guzika od munduru. Ojciec z pułkiem wyjeżdża na front. Odprowadzamy Go na rampę. Nastrój jest podniosły. Żołnierze śpiewają wesołe i dziarskie piosenki. Ojciec długo stoi na stopniach wagonu, machając nam ręką na pożegnanie. Pociąg wolno rusza, przyśpiesza i ginie za zakrętem. Zostaliśmy sami na długie sześć lat.

(...) 
c. d. w pliku PDF

Otwórz publikację (plik PDF)

 

tytuł: Pamiętam

twórca: Siedlecka, Barbara

data wydania: 2012-07-15

język: pol

słowa kluczowe: Syberia (Rosja); Łagry (ZSRR); Zesłania; wspomnienia; Zesłania - Rosja; Sybiracy

format: application/pdf

prawa: http://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/pl/ (CC BY-ND 3.0 PL); Prawa zastrzeżone - dostęp nieograniczony; Barbara Siedlecka

wydawca: http://www.sybiracy.pl/; Sybiracy.pl

Facebook Comments Box